UzayKaşifi

Triton Uydusu Hakkında Bilgiler

Triton Neptün’nün  bilinen 14 doğal uydusundan en büyüğüdür. Bu “harikalar diyarı” olarak ta adlandırılan gizemli uydunun yörüngesi de Güneş Sisteminde bulunan diğer tüm büyük,esas ana uydulardan farklı olarak gezegeninin  aksi yönünde hareket etmektedir. Neptün’den ortalama olarak 354,759 kilometre uzaklıkta konumlanan Triton Güneş Sisteminde en büyük yedinci uydudur. Aynı zamanda Triton’nun Güneş Sisteminde jeolojik aktiflik olan bir kaç uydudan biri olması da göz önünde bulunması gereken noktalardan biridir. Triton eski  Yunan deniz tanrısı Poseidon’nun (eski Romada Neptun olarak biliniyor) aynı isimli oğlunun adına ithafen adlandırılmıştır.

 Triton uydusu
Kütlesi:  21,394,990,550,895,500 milyon kilogram (Dünyanın 0.00359  kadarı).
Çapı:  2706.8 km
Ekvatoryal Çevresi: 8503.7 kilometre.
Uydunun yerçekiminden kurtulmak için gereken hız: 0.1.455 km/s
Yörüngedeki hızı: 4.39 km/s
Yörünge uzaklığı: 354,759 km
Yörünge tamamlama süresi: 5.8 Dünya günü
Yüzey sıcaklığı:  -135.15° C
Uydu hakkında ilk kayıtlar : 10 Ekim 1846, İngilis tüccar ve astronom William Lassell.

TRİTON HAKKINDA BİLGİLER

Triton Güneş Sisteminde olan tek uydudur ki, yüzeyi çoğunlukla donmuş buz-nitrojenden oluşmuştur. Bu donmuş nitrojenler gayzerler vasıtasıyla 8 km kadar yükseğe püskürülüyor. Aynı zamanda triton, uydumuz  Ay gibi çekim gücünün etkisinde olan olduğu gezegeni, Neptüne her zaman bir tarafını göstermektedir.

Uydu Kuiper Kuşağının en çok tanınan “Dünyas”ı, Plüton ile bir çok özellikleri paylaşmaktadır. Bu benzerliğine dayanarak bir çok bilim adamlarına göre Triton milyon yıllar önce Kuiper Kuşağından Neptünün çekim gücüne kapılmış bir cüce gezegendir.

Triton çok nazik bir atmosfere sahiptir. Bu atmosfer çoğunlukla nitrojen ve az miktarda metan içermektedir ki, bunun da uydunun volkanik aktivitesinden kaynaklandığı düşünülmektedir.  Triton, Dünya,Venüs , Jüpiterin gizemli uydusu İo ile birlikte Güneş Sisteminde olan gezegen ve uydular içerisinde günümüzde bile volkanik aktifliğe sahip nesnelerdir.

Triton’nun buz katmanlarla kaplı bir çekirdeğe sahip ola bileceği düşünülmektedir. Yüzeyindeki donmuş buz kristallerinden dolayı, yüzeyinin altında sıvı su okyanusunun ola bileceği de iddia edilmektedir.

Bilim insanlarının yaptığı hesaplamalara göre uydu 3-4 milyar yıl içinde Neptün’e daha da yaklaşacak ve gezegenin devasa yerçekiminin etkisiyle parçalanacktır. Sonuç olarak parçalanmış uydu gezegen için halkalar oluşturacaktır.

Bu güne kadar bir tek Voyager 2 uzay sondası Triton’a yakın mesafeden geçmiş ve uydu hakkında bazı bilgiler ve görseller elde ederek Dünyaya yollamıştır. Yakın gelecekte Neptün ve ya uydusu Triton için her hangi bir misyon planlanmış değil.

Kaynaklar:
[Kaynak 1] [Kaynak 2] [Kaynak 3] [Kaynak 4]