UzayKaşifi

Satürn Gezegeni Hakkında Bilgiler

Satürn gezegeni hakkında temel bilgiler.
Satürn Güneş Sisteminde uzaklık açısından altıncı, büyüklüğüne göre ise ikinci gezegendir. Sahip olduğu halkaları ile (7 grupta 30’dan fazla halka)  hemen hemen her kes tarafından tanınır.  Satürn Dünyadan çıplak gözle görülen gezegenlerden biridir. Satürn de Jüpiter gibi dev bir gaz topudur ve bir birine benzerliklerine göre akraba olarak tanımlanmıştır. Gezegenin üst atmosferi  amonyak kristallerinden oluştuğu için soluk sarı rengtedir.

Görsel: wikipedia

Kütlesi:  568,319,000,000,000,000 milyar kilogram (Dünyadan 95.16 kat daha ağır).
Ekvator çapı:  120,536 kilometre.
Kutup çapı:  108,728 kilometre.
Ekvatoryal Çevresi: 365,882 kilometre.
Gezegenin yerçekiminden kurtulmak için gereken hız: 34.701 km/s
Yörüngedeki hızı: 9.69  km/s
Uyduları: 62 uydudan fazla.
Yörünge uzaklığı (Güneşten uzaklığı): 1,426,666,422 km (9.536676 AU)
Dünyadan uzaklığı: 1,277,068,160 km
Yörünge tamamlama süresi: 10,759.2 Dünya günü
Yüzey sıcaklığı:  -139° C
Gezegen hakkında ilk kayıtlar : MÖ 8. yüzyıl,  Asur astronomları tarafından.

 

SATÜRNÜN DÜNYA İLE KARŞILAŞTIRILMASI

 

SATÜRN HAKKINDA BİLGİLER

 
Satürn çıplak gözle görülebilir.
Güneş Sisteminde gözle görülen 5 objeden biri de Satürndir. Aynı zamanad Güneş sisteminde 5. parlak objedir.

Satürn adını Roma tanrısından alır.
Uzakdoğu ve Babil gözlemcileri tarafından eskiden beri bilinen Satürn adını Roma tanrısı Saturnusdan alır.  Saturnus Yunan mitolojisinde Cronus olarak tanınmaktadır. Aynı zamanda Saturn Roma mitolojisinde Jüpiterin babasıdır.

Satürn –  Güneş Sisteminin halkalı gezegeni.
Sahip olduğu halkalardan dolayı Satürn gezegenler içinde en çok tanınan gezegendir.  Gezegene olağanüstü güzellik ve çekicilik veren bu halkalar çoğunlukla buz parçalarından ve karbonlu tozlardan ibaretdir. Halkalar ilk olarak Galileo tarafından gözlense de tanımlaya bilmemiştir.  Halkalar ilk olarak 1655 yılında Hollanda matematikçisi ve bilim adamı Christiaan Huygens tarafından tanımlanmıştır. Bu halakalar gezegenden 6630 km ile 120,700 km kadar uzaklığa yayılmıştır. Fakat kalınlıkları  yaklaşık olarak 20 metre kadardır. 1849 yılında Fransız matematikçisi ve gökbilimcisi Edouard Albert Roche tarafından bu halkaların Satürn’ne zamanla çok yaklaşan ve gezegenin yer çekimi etkisiyle parçalanan bir uydunun kalıntıları olduğu teorisi öne sürülmüştür.

Satürn Güneşten aldığı enerjiden daha fazla enerji yaymaktadır.
Bu sıradışı olayın gezegenin atmosferinde bulunan  yüksek miktarda helyum ile onun yerçekimi arasındakı sıkıştırmadan  kaynaklandığına inanılmaktadır.

Satürn yörüngeni 29.4 Dünya yılı kadar bir sürede tamamlar.
Satürnde bir yıl yani Güneş etrafında  1 turu 29.4 Dünya yılı kadar sürmektedir. Bu onun hem Güneşten uzaklığı hem de yörüngede yavaş hareketinden dolayıdır. Bu yavaş dönüşüne göre eski Asur bilimcileri arasında eskilerin eskisi anlamına gelen “Lubadsagush”  takma adı ile bilinmekteydi. Ancak gezegen kendi ekseninde hızlı dönmektedir. Satürnde bir gün ortalama  10 saat 14 dakika sürmektedir.

Satürn Güneş Sisteminde en hızlı rüzgarlara sahiptir.
Bu rüzgarlar gezegen boyu yüksek hızlarla esmektedirler. Ortalama olarak bu rüzgarların hızı saatte 1800 km kadardır.

Satürn dev bir gaz toplusudur. Ancak bilim adamları gezegenin hidrojen ve helyumla kaplı katı kayalık çekirdeğe sahip olduğuna inanmaktadırlar.

Satürn çoğunlukla hidrojenden oluşmuştur.
Sudan daha  düşük yoğunluğa sahip bu hidojenlerden dolayı Satürn aynı zamanda Güneş Sisteminde en düşük yoğunluğa sahip gezegendir.  Ancak bu hidrojenler gezegenin derinliklerinde metalik bir hale gelmiştir.

Satürnün iç kısımları çok sıcaktır. Bu sıcaklık  +1100 dereceden fazla olduğuna inanılmaktadır.

Satürn 150den fazla uydu ve meteor parçalarına sahiptir.
Bu uydulardan 62 resmi bir ada sahiptir. Diğerleri henüz tanımlanmamıştır. Bu uydulardan en büyükleri: Titan, Rhea, Iapetus, Dione, Tethys, Enceladus,  Mimas, Hyperion, Phoebe,  Janus ve Epimetheustur.

Şimdiya kadar 4 uzay aracı Satürnden bilgiler elde etmiştir.
Pioneer 11, Voyager 1, 2 ve Cassini uzay araçları gezegen hakkında bilgiler ve resimler yollamıştır. Cassini uzay aracı direk olarak Satürnin incelemesi için yollanmış ve hala bu gezegenin yörüngesinde görevine devam etmektedir.

 

Kaynaklar:
[Kaynak 1] [Kaynak 2] [Kaynak 3] [Kaynak 4] [Kaynak 5] [Kaynak 6] [Kaynak 7]