UzayKaşifi

Samanyolu Bir Solucan Deliği Olabilir mi?

Son dönemde ortaya atılan galaksimizin kocaman bir solucan deliği (ya da uzay-zaman tüneli -Interstellar filmini izlediyseniz – )  olduğu teorileri ve kanıtlarına dayanarak – ve eğer doğruysa- galaksinin aynı zamanda ” durağan ve seyredilebilir” olması gerektiği düşünülüyor. En azından Annals of Physics’te  yayımlanan çalışmadaki teori bunu söylüyor. Makale, Hintli, İtalyan ve Kuzey Amerikalı araştırmacıların kolobrasyonu sonucu ortaya çıktı ve bilimcileri kara madde konusunu bir daha düşünmeye davet ediyor.

Samanyolu Bir Uzay-Zaman Tüneli Olabilir mi

Trieste Uluslararası İleri Çalışmalar Okulu’nda (SISSA) astrofizikçi ve kara madde eksperi olan Paolo Salucci :  ” Evreni açıklayabilmek için Samanyolu’ndaki kara madde haritasıyla son Big Bang modelini kombine ettiğimizde ve uzay-zaman tüneli hipotezini de göz önüne aldığımızda; galaksimizin bu tünellerden bir tane içerebileceğini görüyoruz hatta bu tünel galaksinin boyutlarında bile olabilir.” şeklinde açıkladı.  ” Bu tünel boyunca yolculuk bile etmemiz mümkün, çünkü çalışmamıza göre bu tünel navige edilebilir aynı Interstellar filminde izlediğimiz gibi “.  diye yorumlayan Salucci araştırmanın baş yazarlarından da biri.

Çalışma sırasında uzay-zaman tünelleri (solucan deliği veya Einstein-Penrose köprüsü de denir) üzerinde filmden çok daha önce yapılan hesaplamalarla, kara madde çalışmaları için çok önemli olan eşitlikleri çözmeye çalışıldı. Çalışmada galaksimizin tamamen bir kara delik olduğu iddia edilmiyor elbette, ancak teori ve modellere göre bu hipotezin mümkün olduğu söyleniyor. Burada şu soru akıllara geliyor. Acaba deneysel olarak bunu test etmek mümkün mü? Prensipte, iki galaksiyi karşılaştırarak test edilebilir – örneğin bizim galaksimizin ve ona çok yakın olan Magellanic Cloud gibi- ancak şu an aktüel bir karşılaştırma yapmaktan çok uzaktayız.

Sonuçlara ulaşabilmek için astrofizikçiler yüksek derece detaylı kara madde dağılımı haritasıyla (2013 yılında tamamlandı) genel görelilik eşitliklerini kombine ettiler. Bilim-kurgudan sıyrılmış olarak bu araştırma kara madde üzerinde çok daha kompleks bir yansıma yaratması açısından çok ilgi çekici..

Aynı zamanda bu çalışma, bugüne kadar var olan söz konusu parçacıkların varlığı ile ilgili ispat çalışmalarından hariç olarak ( nötralino, CERN deneyi gibi) alternatif teorilerden birisi olarak kendisine bir yer ediniyor ve bu teorilerin de mümkün olduğunu gösteriyor. Kara madde’nin başka bir boyut olabileceği, hatta belki bir galaktik transport sistemi olabileceği artık daha ciddiye alınmaya başladı.

Solucan deliği simülasyonu

 

Kaynak