UzayKaşifi

Plüton Hakkında İlginç Bilgiler

Plüton yada aşk gezegeni hakkında temel bilgiler.
Plüton Neptünun ötesindeki Kuiper Kuşağında olan cüce gezegendir. Aynı zamanda Plüton, Kuiper Kuşağında keşf edilen ilk objedir. Plüton bir çokları tarafından gezegen olarak bilinse de aslında gezegen değil cüce gezegen olarak sınıflandırılmıştır. Plüton direkt olarak Güneş etrafında dönen en büyük dokuzuncu nesne olmakla beraber, cüce gezegenler arasında kitle bakımından Eris’ten sonra ikinci en büyük cüce gezegendir.

Kütlesi:  13,090,000,000,000 milyar kilogram (Dünyanın 0.00218  kadarı).
Ekvator çapı:  1,151 kilometre.
Ekvatoryal Çevresi: 7,231.9  kilometre.
Gezegenin yerçekiminden kurtulmak için gereken hız: 1.212 km/s
Yörüngedeki hızı: 4.67 km/s
Uyduları:  5 (Charon, Styx, Nix, Kerberos ve Hydra).
Yörünge uzaklığı: 5,874,000,000 km (39.26 AU)
Yörünge tamamlama süresi: 90,581 Dünya günü
Yüzey sıcaklığı:  -223-233 ° C
Gezegen hakkında ilk kayıtlar : 18 Şubat 1930, Amerikan gök bilimcisi Clyde William Tombaugh.

PLÜTONUN  DÜNYA İLE KARŞILAŞTIRILMASI

PLÜTON HAKKINDA GENİŞ BİLGİLER

Plüton’nun Güneş etrafında dönüşü.
Cüce gezegen Güneşe en yakın konumumda 4.4 milyar kilometrede olur. En uzak noktada olduğu zaman ise Güneşten 7.4 milyar kilometre mesafede olur. Yani Plüton eksantrik bir yörüngeye sahiptir. Ortalama olarak Güneşten giden işık cücü gezegene ulaşmasından önce  5.5 saat uzay boşluğunda hareket eder.

Görsel kaynak: NASA

Plüton bir gezegen midir?
Bazı kişiler hala “Plütonun bir gezegen midir?” sorusunun cevabını bilmemektedirler. 1992 yılında Kuiper Kuşağında Plütona benzer gök cisimleri keşf edildi. Bu andan sonra bir çok bilim adamlarının kafasında bir soru oluştu. Plüton  bir gezegen midir?  Sorunun cevabı 2005 yılında bulundu. Kuiper Kuşağında diğer bir cisim Eris keşf edildi ve onun kitlesinin Plütondan  %27 daha çok olduğu aydınlandı. 2006 yılında  bilim adamları Plütonla beraber Erisi  yeni “Cüce gezegenler” kategorisine ait olduklarını duyurdular. Yanı Plüton 2005 yılındanartık bir gezegen değil.

Plütonun keşif tarihi.
Plüton Amerikan gök bilimcisi Clyde William Tombaugh tarafından 1930 yılında keşfedildiği zaman dokuzuncu gezegen olarak tanımlamıştır. Aynı zamanda bu keşifle Plüton Güneş  Sisteminde keşf edilen ilk cüce gezegen olmuştur. İsmini eski Yunan mitolojisinde yeraltı dünyası tanrısından alır. Bu isim 11 yaşındakı Oxford öğrencisi Venetia Burney tarafından önerilmiştir.

Plüton 5 doğal uyduya sahiptir.
Şimdiye kadar cüce gezegenin 5 doğal uydusu tanımlanmıştır. Bunlar:  Charon (1978), Hydra (2005),  Nix (2005), Kerberos (2011),  ve en son olarak 2012 yılında keşf edilen Styx uydusudur. Plütonun en büyük uyusu olan Charonun çapı, cüce gezegeninin yarı çapındadır. Ancak kitlesi Plütondan yaklaşık  9 kat daha az olduğu için onun çekim gücüne kapılmıştır.

Plüton bir uzay aracı tarafından ziyaret edilmiştir.
Şimdiye kadar bu cüce gezegene yakın mesafeden bir tek New Horizons uzay aracı geçmitir. 2015 yılının temmuz ayında New Horizons’un Plütona ulaşması ile bir çok soruları da cevaplamış oldu.  Cüce gezegenin ilk yüksek kaliteli görselleri ve bir çok bilgileri topladı.

Görsel kaynak: NASA

Kaynaklar:
http://solarsystem.nasa.gov/planets/pluto/facts
https://en.wikipedia.org/wiki/Pluto
http://space-facts.com/pluto/