UzayKaşifi

Phobos Uydusu Hakkında Bilgiler

Phobos uydusu hakkında temel bilgiler.
Phobos, Mars‘ın sahip olduğu iki doğal uydudan en büyüğüdür.  Phobos, Güneş Sistemi’nde olan tüm doğal uydulardan, gezegenine en yakın olan uydudur. Uydu Marstan ortalama 6000 kilometre uzaklıktadır.  Phobos 18 Ağustos 1877 yılında Amerikan astronotu Asaph Hall tarafından keşfedilmiştir. Ana gezegeni Mars’a çok yakın olduğu için bir günde Mars etrafında 3 tur atan Phobos, Güneş sisteminde olan uydulardan en az yansıtıcı özelliğine sahip olanıdır.

Kütlesi:  10,658,529,896,187,200 kilogram.
Ekvator çapı:  22.5 kilometre.
Ekvatoryal Çevresi: 69.7 kilometre.
Uydunun yerçekiminden kurtulmak için gereken hız: 11.4 m/s.
Yörüngedeki hızı: 2.138 km/s.
Yörünge uzaklığı: 9377 km.
Yörünge tamamlama süresi: 7 saat 39 dakika.
Yüzey sıcaklığı:  -40.15°C

PHOBOSUN MARS ILE KARŞILAŞTIRILMASI

PHOBOSUN MARS ILE KARSILASTIRILMASI

 

 

PHOBOS HAKKINDA BİLGİLER

Phobos’un yörüngesi Mars’a çok yakındır. Bu sebepten dolayı onun varlığından 19. asra kadar kimse haberdar olamamıştır. Uydunun Mars’tan  ortalama uzaklığı 6000 kilometreden biraz fazladır.

Uydu ismini antik Yunan savaş tanrısından almıştır. İsmi korku anlamına gelmektedir.

Phobos uydudan çok, bir asteroide benzemektedir ve çoğunlukla bir asteroidle aynı maddelerden oluşmuştur.

Mariner 9 uzay aracı tarafından 1971 yılda uydunun ilk fotoğrafları çekilmiştir. Aynı zamanda Mariner 9 bu görevle başka bir gezegenin yörüngesinde olan ilk yapay uydu olmuştur.

Phobosun regolith adlandırılan çok nazik bir toz tabakası vardır. Bazı bilim adamlarına göre bu toz tabakası uydunun ardında hafif bir kuyruk bırakıyor.

Phobos kabaca bir patates şeklindedir. Onun yüzeyinde kraterler vardır. Bunlardan en büyüğü Stickney krateridir. Karaterin genişliği 9 kilometreden fazladır.

Bir çok bilim adamları Phobosun bir asteroid olması ve uzun zaman önce Mars’ın yer çekimine kapıldığını savunmakta. Hatta uydunun Güneş sisteminin dışından gelmesi de iddialar arasındadır.

Phobos Mars’a çok yakın bir mesafede konumlanmış olduğu için dönüşümünü de çok hızlı yapmaktadır. Uydu Mars etrafında bir döngüsünü 7 saat 39 dakika’da tamamlıyor.

Görsel kaynak: https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/d/db/Orbits_of_Phobos_and_Deimos.gif

İddialara göre Phobos her yıl Mars’a  18 milimetre yaklaşmakta.  Yapılan hesaplamalara göre bu hızla uydu 20 ila 40 milyon yıl sonra Mars ile çarpışacak ve Kırmızı gezegenin etrafında bir halka oluşmasına neden olacaktır.

mars_ring620

NASA gelecek yıllarda Phobos ve Deimos’u bir uzay istasyonu olarak kullanmayı planlaştırıyor. Bilim adamları bu uydularda yer çekimi düşük olduğundan her hangi bir Mars görevinden önce bu uydularda yeni teknolojilerini test etmek daha elverişli olacağını düşünmektedirler.