UzayKaşifi

Mars Hakkında Bilgiler

Mars hakkında kısa ve temel bilgiler.
Mars Güneşe en yakın 4. gezgen olmakla yanısıra karasal gezegenlerin sonuncusudur.  Dünya haric, diğer gezegenler gibi, Mars da adını antik tanrılardan (Roma savaş tanrıları) alır. Mars kahverengimsi – kırmızı renkli bir yüzeye sahip olduğu için o, Kırmızı Gezegen veya Kızıl Gezegen olarak da biliniyor. Kırmızı Gezegen Güneş Sisteminde Merkür gezegeninden sonra ikici en küçük gezegendir.
Mars hakkinda bilgiler

Kütlesi:  641,693,000,000,000 milyar kilogram (Dünyanın 0.107  kadarı)
Ekvator çapı:  6805 kilometre
Kutup çapı:  6755 kilometre
Ekvatoryal Çevresi: 21297 kilometre
Gezegenin yerçekiminden kurtulmak için gereken hız: 5.027 km/s
Yörüngedeki hızı: 24.07 km/s
Uyduları: Phobos ve Deimos.
Yörünge uzaklığı: 227,936,637 km (1.38  AU)
Dünyadan Uzaklığı: 78,340,000 km
Yörünge tamamlama süresi: 686.971 Dünya günü
Yüzey sıcaklığı:  -87 ile  –  5° C arasında
Gezegen hakkında ilk kayıtlar: MÖ 2. yüzyıl, Mısır astronotları tarafından.

 

MARSIN DÜNYA ILE KARŞILAŞTIRILMASI


MARS  HAKKINDA BİLGİLER

 

Mars iç gezegenler‘in sonuncusudur ve Güneşten  ortalama 227,936,637 kilometre uzaklıkta bulunuyor. Güneşe yakınlık mesafesine göre dördüncü gezegendir.

Gezegen adını antik Roma savaş tanrısına ithafen almıştır. Bu adın ona verilmesi, gezegenin kırmızı olması ve bunun da savaş – kan rengine benzerliğinden kaynaklandığı düşünülüyor.

Kızıl Gezegen’in yüzeyi Dünya ile benzer bir kuruluşa sahiptir. Gezegenin yerçekimi Dünyanın %37 kadarıdır. Başka bir deyişle Dünyada bir metre zıplamak için kullandığınız enerji ile, Mars’ta üç metre zıplaya bilirsiniz.

Gezegene şimdiye kadar farklı görevler için fırlatılmış uzay araclarının sayı 40’tan fazladır. Ancak bunlardan yalnız 18 görev başarıyla tamamlandı. İlk başarılı görevi 1964 yılında NASA tarafından fırlatılan Mariner-4 uzay aracı tarafından tamamlanmıştır. 7 yıl sonra, yani 1971 yılında Mars-2 ve Mars-3 uzay aracları, gezegenin yüzeyine indikten kısa bir süre sonra irtibatları kesilmiştir. Sonrakı yıllarda Viking-1, Viking-2, MarsGlobal Surveyor, Mars Pathfinder, Phoenix misyonları başarıyla tamamlanmıştır.

Kırmızı gezegen Güneş Sisteminde en büyük kum fırtınalarına sahiptir.
Bu fırtınalar  aylarala süre bilmektedir. Aynı zamanda bu fırtınalar zaman zaman Mars’da  görev yapan robotlara da zorluklar çıkartmaktadır.

Dünyada Mars’ın bir parçası bulunmuştur. Bu parça milyon yıllardan fazla bir süre önce Dünya yüzeyine kadar gelmiştir. Marsa yapılan misyonlardan önce, onun toprakları hakkında bu parçanın incelenmesi sonucunda bilgiler alınmıştır.

Olympus Güneş Sisteminde en büyük dağdır.
Güneş Sisteminde en büyük dağa Mars ev sahipliği yapmaktadır. Olympus dağının yüksekliği 25 kilometre, çapı ise 620 kilometreden fazladır.

Olympus dağı

http://mars.jpl.nasa.gov/gallery/atlas/olympus-mons.html

 

Gelecekte Marsın halkaları oluşa bilir.
Bilim adamlarına göre 20 ila 40 milyon yıl sonra, gezegenin uydusu Phobos, yer çekiminden dolayı parçalara ayrılacak ve Kırmızı gezegenin etrafında bir halka oluşmasına neden olacaktır.

Bazı bilim adamlarına göre Dünyaya yaşam Marsdan gelmiştir. Bu iddialara göre bir kaç milyar yıl öncesinde Marsda canlı hayat olmuştur. Aynı zamanda Marsa yapılan görevlerden önce gezegende akıllı bir yaşam olduğu düşünülmekteydi. 

Marsın Dünyadan sonra kutub buzullarına sahip tek gezegen olduğu biliniyor. Kuzey kutupu Planum Boreum, güney kutupu ise Planum Australe adlandırılmıştır.

Mars’ın yörüngesi diğer gezegenlerden daha eksantriktir. Ve bu da onun yörüngesinin Güneş Sisteminde olan diğer gezegenlerden en az dairesel olması demektir.