UzayKaşifi

Kuiper Kuşağı Hakkında Bilgiler

Kuiper Kuşağı Güneş Sisteminde en son gezegen olan Neptün’nün ötesinde, yaklaşık olarak Güneşten 50 AU (7.4 milyar kilometre) uzaklıkta bulunan bir asteroid bölgesidir.  Asteroid Kuşağına benzer olsada, 20 kat daha geniş ve 20-200 kat daha büyüktür. Bu kuşakta bulunan gök cisimleri çoğunlukla metal ve kayalardan oluşmuştur. Kuiper Kuşağı Holland – Amerika gök bilimcisi  Gerard Kuiperi’e ithafen adlandırılmıştır. Tahminlere göre Kuiper Kuşağında olan çapı 100 km ve fazla olan nesnelerin sayı 100 binden fazladır. Kuiper Kuşağı Oort Bulutları ile karıştırılmamamlıdır.

Kuiper Kuşağında bulunan  en büyük gök cisimleri.
Kuiper Kuşağının en büyük üyeleri cüce gezegenler, Plüton, Haumea, Makemake ve diğer gök cisimleri olan Quaoar, Ixion ve Varunadır. Plüton, Haumea ve Makemake burada bulunan diğer nesnelerden daha büyüktür ve cüce gezegenler olarak sınıflandırılmıştır. Aynı zamanda Neptün’nün uydusu Triton ve Satürn’nün uydusu Phoebe’nin başlangıçta bu kuşağın bir üyeleri olduğu ve sonradan şimdi yörüngesinde olduğu gezegenlerin devasa çekim gücüne kapılarak  Kuiper Kuşağından ayrıldıkları düşünülmektedir.

Plüton ilk başlarda gezegen olarak tanımlansada, 2005 yılında bu bölgede bulunan ve  Eris keşf edildikten sonra, Plüton, Eris, Ceres, Haumea ve Makemake yeni cüce gezegenler olarak sınıflandırılmıştır.

Kuiper Kuşağı hakkında bilgiler.
Kuşak Güneş Sisteminde Güneşten yaklaşık 7 milyar kilometre uzaklıkta, Gezegenlerin ötesinde bulunan bölgedir. Kuiper Kuşağında olan gök cisimlerinin sayı 100 milyondan fazla olduğu düşünülmektedir.

Eris cüce gezegeninin, Neptün’nün uydusu Tritonun ve Satürn’nün uydusu Phoebe’nin ilk başlarda Kuiper Kuşağının  üyeleri olduğu sanılmaktadır.

Kuiper Kuşağının yaklaşık 4.6 milyar yıl önce Güneş Sisteminin oluşumundan geriye kalan nesnelerden oluştuğu düşünülmektedir.

Şimdiye kadar Kuiper Kuşağını incelemek için 1 uzay misyonu yapılmıştır. New Horizons uzay aracı 2015 yılında Plütona ulaşmıştır. New Horizons bu yolu 9.6 yıla kat etmiştir.

Kaynaklar:
http://solarsystem.nasa.gov/planets/kbos/indepth
https://en.wikipedia.org/wiki/Kuiper_belt
http://theplanets.org/kuiper-belt/