UzayKaşifi

Juno Uzay Aracı, 4 Temmuz’da hedefe varacak

NASA’nın bir basketbol sahası büyüklüğündeki uzay aracı Juno , 600 milyon km yol kat ederek 4 Temmuz 2016 tarihinde Jüpiter’e varacak.

Uzay aracı’nın 37 yakın uçuş yapması ve bu uçuşlardan elde ettiği verileri Dünya’ya göndermesi bekleniyor. Eğer her şey yolunda giderse , Juno insanlık tarihinde Jüpiter’e en fazla yaklaşan uzay aracı unvanını alacak.

Bu görev hiç kolay olmayacak . Juno gerekli deneyleri yapmak için , Jüpiter’in çok çetin şartlar taşıyan atmosferine girmesi gerekecek. Bahs edilen uzay aracı, gezegenin yüksek hızlardaki dönmesinden(Jüpiter ‘de 1 gün 10 saattir) kaynaklanan yüksek basınçlara ve manyetik alana maruz kalacak. NASA’dan alınan bilgiye göre , Güneş sitemindeki en şiddetli radyasyon ortamı Jüpiter’dedir.

Juno görev süresi boyunca 100 milyon diş röntgeninden salınan radyasyon miktarı kadar, radyasyona maruz kalacak.

Fakat ,işin güzel tarafı; Juno’nun bu tür bir ortama uygun şekilde yapılmış olmasıdır. Juno, kablolarından sensörlerine kadar , kozmik bir savaşa hazırlanan şövalye gibi hazırlandı. Juno’nun en önemli kısmı ise titanyum bir kubbe içerisinde muhafaza edilen ana bilgisayardır. Titanyum kubbenin maruz kalınan radyasyonu 800 kat azaltması bekleniyor. Bu , aracın 20 ay boyunca bozulmadan çalışmasına imkan verecek.

Juno 5 Ağustos 2011 yılında uzaya fırlatıldı. Geçen yıl Pluton’a ulaşan Yeni Ufuklar uzay aracı gibi ,Juno’dan da kısa bir zaman sonra ilk verileri almaya başlayabiliriz. Aşağıda , NASA tarafından adı geçen uzay aracı için hazırlanan kısa videoyu izleyebilirsiniz.

 

Kaynak