UzayKaşifi

Jüpiter’in Uydusu Io Hakkında Bilgiler

İo hakkında temel bilgiler.
İo Güneş Sistemi’nde en büyük gezegen olan Jüpiterin uzaklık bakımından  beşinci doğal uydusudur. 1610 yılında İtalyan bilim adamı olan Galileo Galilei tarafından keşfedilmiştir. Yaklaşık olarak  Jupiterle aynı yaşta olan (yaklaşık 4.5 milyar yıl) İo, Güneş Sistemindeki tüm uyduların içerisinde en volkan aktiveteli uydudur.

Kitlesi:  89,319,379,731,108.9 milyar kilogram (Dünyanın 0.018  kadarı).
Çapı:  3,643.2  kilometre.
Ekvatoryal Çevresi: 11,445.5 kilometre.
Uydunun yerçekiminden kurtulmak için gereken hız: 2.558 km/s
Yörüngedeki hızı: 17.334 km/s
Yörünge uzaklığı: 421,800 km
Dünyadan uzaklığı: 777,919,021  km
Yörünge tamamlama süresi: 1.769137 Dünya günü
Yüzey sıcaklığı:  -163.15° C
Gezegen hakkında ilk kayıtlar : 8 Ocak 1610, Galileo.

 

IONUN JUPİTER  İLE KARŞILAŞTIRILMASI

IONUN JUPİTER İLE KARŞILAŞTIRILMASI

 

 

IO HAKKINDA GENİŞ BİLGİLER

İo – en çok aktif volkanlı uydudur.
İo’nun yüzeyinde dört yüzden fazla aktif volkan vardır. Bu özelliği, onu Güneş Sisteminde en aktif volkanlı uydu yapmaktadır. Uyduda olan bu yüksek volkanik aktivite Jupiterin muazzam yer çekiminden İo’da yaranan gelgitler sayesinde oluştuğu düşünülmektedir.

İo yüzeyi sayısız dağlarla kaplıdır.
İo yüzeyinde çok sayıda dağlar vardır.  Bu dağların bazıları Everest dağından bile yüksek olduğu hesaplanmıştır. Bu dağların ortalama yükseklikleri ise 6 kilometreden bile yüksektir.

Galileo 1610 yılında uydunu keşfettiğinde Jupiter I adını vermiştir. Ancak diğer keşfettiği uydular gibi yakın geçmişte uydunun adı değiştirilmiştir.  İo Yunan mitolojisinde Zeus’un sevgilisi olmuş, Inachus’un  aynı isimli peri kızına ithafen adlandırılmıştır.

İonun ince atmosferi.
İo çoğunlukla sülfür (kükürt) dioksit içeren ince bir atmosfere sahiptir. Bu sülfürler sürekli patlamalarla yüzeyine çıkan volkanlardan ayrılıp uydunun atmosferinde toplanmıştır. Bu volkan patlamalarından çıkan bulutlar 300 km kadar yüksekliğe çıkmakatadırlar.

İo hakkında bilgiler gönderen uzay araçları.
Bu güne kadar İo’ya direkt olarak gönderilen uzay aracı olmasa da , Voyager ve Galileo uzay araçları, görev yolunda iken İo yakınlarından geçmiş ve uydu hakkında mühüm bilgilerle birlikte çok sayıda resimler de yollamıştır.  1974 yılında Pioneer uzay aracı uydunu geçerken bir resim yollamış fakat resim düşük kaliteli olmuştur.  2007 yılında ise New Horizons uzay aracı görev yolunda iken İo’nun  bir çok önemli resimlerini çekerek Dünyaya yollamıştır.

İo yüksek radyasyon içermektedir.
İo’da mevcut olan radiasyon, insanı öldürmeye yetecek radiasyondan bin kattan bile daha fazladır. Bu sebepden dolayı gelecekte uyduya her hangi bir insanlı uzay aracının gönderilmesi planlanmış değil.

İo – Ay‘dan sonra keşfedilmiş ilk uydu.
Galileo 1610 yılında İo’nu keşfettiği zaman bu Dünyanın doğal uydusu olan Ay’dan sonra keşf edilmiş ilk doğal uydu olduğu biliniyor.

İo volkanik aktiveteler nedeniyle sahip olduğu sıra dışı yüzeyine bağlı olarak, NASA tarafından dev pizza lakabı ile tanıtılmıştır.

Kaynaklar:
[Kaynak 1] [Kaynak 2] [Kaynak 3] [Kaynak 4] [Kaynak 5]