UzayKaşifi

Iapetus Hakkında Bilgiler

İapetus hakkında temel bilgiler.
İapetus diğer adı ile Saturn VIII (veya S8) , Satürnün en büyük üçüncü uydusudur. Garip şekilli ve renkli İapetus Güneş Sisteminde onbirinci en büyük doğal uydudur. Uydu 1671 yılında İtalyan gökbilimci Giovanni Domenico Cassini tarafından keşfedilmiştir.

Kütlesi:  1.8 x 10 ^ 21 kg kilogram.
Çapı:  1469  kilometre.
Uydunun yerçekiminden kurtulmak için gereken hız: 0.573 km/s
Yörüngedeki hızı: 3.26 km/s
Yörünge uzaklığı: 527,108 km
Dünyadan uzaklığı: 1,273,507,340 km
Yörünge tamamlama süresi: 79.3 Dünya günü
Yüzey sıcaklığı:  −183 °C ila −143.15 °C arasında
Uydu hakkında ilk kayıtlar : 23 Aralık 1672, Giovanni Domenico Cassini.

 

IAPETUS HAKKINDA BİLGİLER

İapetus’un ismi.
İapetus ismini eski Yunan mitolojisinde Uranüs ve Gaianın oğlu olan aynı isimli tanrıdan – İapetustan alır. Yunan mitolojisinde İapetus Kronosun kardeşi, Atlas ve Prometheusun babası olmuştur.

İapetusun karanlık bölgesi.
İapetusun esas yarımküresinin özelliği olan karanlık bölgeye Cassini Regio adı verilmiştir. Bu karanlık bölgedeki maddelerin uydu dışından geldiğine dair teoriler de vardır. Diğer yarımküresinin ise parlak bir özelliği vardır.

İapetus’un garip yüzeyi.
İapetusun yüzeyi şiddetli darbelere maruz kalmıştır.Bu darbeleri  onun yüzeyindeki kraterlerden anlamak mümkündür. Bazı kraterler 580 kilometre çapındadır. Aynı zamanda uydunun yüzeyinde 1300 km boyunca uzanan, 20 km genişliğinde ve 13 km yüksekliğinde kule benzer çıkıntılara olduğu biliniyor.  Çoğu bilim adamının desteklediği teoriye göre bu dağ-kulelerin oluşması, ilk dönemde uydunun çok hızlı dönmesinden kaynaklanmıştır. Ancak bunların nasıl oluştuğuna dair henüz bir tutarlı kanıt bulunmuş değil. Voyager 1 ve 2 uzay aracları görev yolunda iken uydunun yakınından geçerken ilk olarak bu dağları fark etmiş ve Voyager dağları olarak tanımlanmıştır.

Yaklaşık olarak saniyede 3.26 km hızla yörüngede dönen İapetus, Satürn etrafında bir döngüsünü 79.3 Dünya gününde tamamlıyor.

İapetus hakkında bilgiler toplayan uzay araçları.
İapetus hakkında Voyager ve Cassini uzay aracı önemli bilgiler toplayarak Dünyaya iletmiştir. 10 Eylül 2007 yılında Cassini uzay aracı uyduya 1227 km (762 mil) yakın bir  mesafeye kadar  yaklaşmıştır. Cassini uzay aracı hala Satürn ve uydularını araştırmaktadır.

Kaynaklar:
http://solarsystem.nasa.gov/planets/iapetus/indepth
http://space-facts.com/iapetus/
https://en.wikipedia.org/wiki/Iapetus_(moon)