UzayKaşifi

Evrende Bulunan En Tuhaf Nebulalar

Nebulalar ya da Bulutsular  uzayda bulunan ve geniş alanlara yayılmış olan gazlar, toz, hidrojen, helyum ve diğer iyonize gazlardan oluşan bulutsu yapılardır.

  1. Kalp Bulutsusu

kalp-nebulasi

Kalp nebulası Dünyadan yaklaşık olarak 7500 ışık yılı uzaklıkta konumlanmıştır.  Galaksimizin Kahraman  kolu’nda Koltuk takımyıldızı yönünde yer alan Kalp Nebulası parlayan gaz ve koyu toz şeritli bir emisyon bulutsusudur. Adını şekline göre alan Bulutsusunun iyonize olunmuş hidrojen plazmalardan ve serbest elektronlardan oluşduğu düşünülmektedir. Nebulanın yoğun parıltılı noktası merkezinde  olan bir grub yıldız ve onların yaydığı radyasyon sonucuda oluşmuştur. Bu yıldız grubu Melotte 15 olarak tanımlanır.

 

  1. Helix Bulutsusu.

helix-nebulasi

Kova takımyıldızında bölgesinde bulunan Helix Nebulası, Güneş Sisteminden 700 ışık yılı uzaklıkta olan bir gezegenimsi bulutsudur. Tanrının gözü olarak da tanımlanan Helix, Dünyaya en yakın parlak gezegenimsi bulutsudur. Bulutsunun yarıçapı 2.87 ışık yılı olarak hesaplanmıştır. Bulutsunun merkezindeki PNN beyaz bir cüce yıldızdır.

 

  1. Kelebek Bulutsusunun kanatları.

kelebek-bulutsusu-kanatlari

Diğer adıyla Minkowski’nin Kelebeği olarak bilinen nebula 1947 yılında Rudolph Minkowski tarafından keşif edilmiş bir gezegenimsi bulutsudur. Nebula Dünyadan 2700 ışık yılı uzaklıkta yer almış ve Yılan takım yıldızı bölgesindedir. Gökbilimcilerine göre, nebula  soldan sağa doğru hareket etmektedir ve bu eylemin nedeni  büyük bir hızla hareket eden enerji yüklü ışık denetiminden kaynaklanmakta. Bulutsunun yarıçapı 0.7 ışık yılı genişliğindedir. Dış kabuğunun yaklaşık 1200 yaşında olduğu düşünülüyor.

 

  1. Yengeç Bulutsusu.

yengec-nebulasi

Yengeç Nebulası ilk defa 1054 yılında görülmüş SN 1054 süpernova kalıntısıdır. Boğa takımyıldızı bölgesinde olan nebula ilk kez 1731 yılında John Bevis tarafından gözlemlenmiştir.  Çapı 11 ışık yılı genişliğinde ve Dünyadan yaklaşık  6 bin 500 ışık yılı uzakta olan Yengeç Nebulası saniyede 1500 km bir hızla genişlenmektedir. Bulutsunun merkezinde çapı yaklaşık 30 kilometrelik Yengeç Pulsarı adı verilmiş saniyede 30 kez dönen bir nötron yıldızı bulunmaktadır. Bu yıldız radyo dalgalarından gamma ışınım atınları yaymaktadır.

 

  1. Tarantula Bulutsusu.

tarantula-nebulasi

Güneş Sisteminden 160 bin ışık yılı uzaklıkta olan Tarantula nebulası Büyük Macellan Bulutunda bulunmakta. Kılıçbalığı takımyıldızı yönünde olan nebula ayrıca 30 Doradus olarakta biliniyor. Ürkütücü bir görünüme sahip olan Tarantula nebulasının çapı yaklaşık olarak 300 ışık yılı genişliğindedir. Bulutsunun merkezinde aşırı derecede  büyük kütleli yıldızlar kümesi ve enerji yüklü gazlardan meydana gelmiş devasa kabarcıklar bulunmaktadır. Bu yıldız kümesinin kütlesi 450 bin güneş kütlesi kadar olduğu tahmin ediliyor.