UzayKaşifi

Enceladus Uydusu Hakkında Bilgiler

Enceladus uydusu hakkında temel bilgiler.
Enceladus Satürn’ün altıncı en büyük doğal uydusudur. Enceladus 1789 yılında İngiliz gök bilimcisi ve bestecisi olan William Herschel tarafından keşfedilmiştir. Enceladus Titan’dan sonra en çok araştırılan uydu olmakla beraber Güneş Sistemi’nde  gezegenimiz Dünyadan sonra canlı hayatın var olma olasılığı yüsek olan uydu olarak görülmektedir.

Kütlesi: 107,944,591,230,692 milyon kilogram (Dünyanın 0.000018 kadarı).
Yarıçapı:  252.1  kilometre.
Uydunun yerçekiminden kurtulmak için gereken hız: 0.239 km/s
Yörüngedeki hızı: 12.635 km/s
Yörünge uzaklığı: 238,037 km
Dünyadan uzaklığı: 1,277,068,160 km
Yörünge tamamlama süresi: 15.945 Dünya günü
Yüzey sıcaklığı:  -198° C
Uydu hakkında ilk kayıtlar : 28 Ağustos 1789, William Herschel.

ENCELADUS HAKKINDA BİLGİLER

Enceladus büyük buzlu dünya olarak tanımlanır. Bu da onun yüzeyinin çoğu hissesinin buzla kaplı olmasından dolayıdır. Ancak bazı bölgeleri silikatla kaplıdır.

Enceladus’ta gayazerler.
Uydunun Cryovolcanic aktivitesi yüzeyinin altındakı buz parçaları gayzer olarak yüksek bir basınç ile yüzeye, hatta uzaya bile  çıkmasına neden olmaktadır. Bu buz parçaları saatte 1300 kilometre hızla uzaya yayılmaktadır. Cassini uzay aracı bu kaplan çizgileri olarak tanımlanan gayzer fışkırmalarını görüntülemeyi başarmıştır.

 

Görsel: NASA/JPL-Caltech

 

 

Enceladus canlı hayat destekleyen dev bir yeraltı okyanusa sahip ola bilir.
Cassini uzay aracının topladığı bilgileri inceleyen bilim adamları Enceladus’un buz tabakalarının altında uydunu tamamen kaplayan bir okyanusun var ola bileceğini ve bu iddianın doğru olma olasılığın yüksek olmasını duyurmuşlar. Bu bilgilerden sonra bilim adamları büyük bir heyecanla uydunun derin okyanusunda canlı hayatın da var ola bilme ihtimalinin yüksek olduğunu bildirmişler. Ancak bu iddiaların doğruluğunu bilmemiz için bir kaç yıl daha beklememiz gerekecek.

Satürn’ün yerçekiminin Enceladus’a etkisi.
Enceladus’un buz tabakasının altındakı okyanusun Satürn’ün muazzam yerçekiminin etkisi ile gelgitlere sebep olduğu ve bu gelgitlerin etkisiyle yeraltı tabakalarının da etkilendiği iddia edilmektedir.

Güneş Sisteminde en yansıtıcı obje.
Enceladus neredeyse yüzeyine düşen işığın hepsini yansıtmaktadır.  Bu da onu Güneş Sistemindeki en yansıtıcı objesi yapmaktadır.

Enceladus’tan bilgiler toplayan uzay araçları.
Şimdiye kadar uydu hakkında bilgi toplayan 3 uzay aracı olmuştur. Voyager 1 1980 yılında görev yolundayken  Enceladus’un 200 bin km yakınından geçmiştir. Fakat mesafe uzak olduğundan kaliteli görseller yakalaya bilmemiştir. Bundan yaklaşık 1 yıl sonra Voyager 2 uydunun daha yakınından geçerken çeşitli yüksek çözünürlüklü resimler yollaya bildi.  2004 yılından bu yana Satürn ve uydularını inceleyen Cassini uzay aracı bir çok kez uydunun yakınından geçmiş ve uydu hakkında çok mühüm bilgiler toplamıştır. 2020 yılında fırlatılmağı planlanan Titan misyonu zamanı , uzay aracının Enceladus’u da yakından inceleyeceği bekleniyor.

 

Kaynaklar:
[Kaynak 1] [Kaynak 2] [Kaynak 3] [Kaynak 4]