UzayKaşifi

Deimos Hakkında Bilgiler

Deimos uydusu hakkında temel bilgiler.
Deimos Mars gezegeninin  iki doğal uydusundan biri olmakla yanısıra bu iki uydudan en küçüğüdür. Dev bir asteroid görünüşüne sahip olan Deimos’un kayalıklardan oluşması ve  yüzeyinin tozla kaplı olduğu bilinmektedir.
Kaynak: https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/8/86/NASA-Deimos-MarsMoon-20090221.jpg Kütlesi:  1,476,188,406,600,740 kilogram.
Ekvator çapı:  12.4 kilometre.
Ekvatoryal Çevresi: 39 kilometre.
Uydunun yerçekiminden kurtulmak için gereken hız: 5.5 m/s.
Yörüngedeki hızı: 1.3513 km/s.
Yörünge uzaklığı: 23,458 km.
Yörünge tamamlama süresi: 7 saat 39 d.
Yüzey sıcaklığı:  -40.15°C

DEIMOSUN MARS ILE KARŞILAŞTIRILMASI

DEIMOSUN MARS ILE KARSILASTIRILMASI

 

DEİMOS HAKKINDA BİLGİLER:

Deimos bir atmosfere sahip değildir. Çünkü  çok küçüktür ve sahip olduğu düşük yerçekimi onun etrafında bir atmosferi saklayabilecek güçte değildir. Aynı zamanda Marsın diğer uydusu Phobos’da da atmosfer bulunmamaktadır.

Deimos’un yüzey şekli Güneş sistemi‘nde olan diğer tüm doğal uydulardan farklıdır ve küre şekilinde değildir. Uydu 1877 yılında Amerikan astronot Asaph Hall tarafından 12 ağustos’ta yanı Phobosun keşif tarihinden üç gün önce keşfedilmiştir.

Source- NASA--JPL-Caltech--University of Arizona

Deimos’ta bir gün, Mars etrafında bir tur atması, 30.3 saat sürmektedir. Bu da yaklaşık olarak Dünya günü ile (Dünyada 1 gün 24 saat olarak hesaplanır),  1 gün 6 saat’a eşittir.

Deimos Mars etrafında dairesel bir yörüngeye sahiptir. Bazı bilim insanlarına göre uydu uzak geçmişte asteroit kuşağında olan bir gök cismidir. Zamanla Jupiterin itme gücü ile asteroit kuşağından çıkarak Mars’ın yerçekimine kapılmıştır. Ancak dairesel yörüngeye sahip olduğu için bu onun çok uzak geçmişten beri Mars’ın yörüngesinde bulunuyor olması anlamına gelmektedir.

Mars yüzeyinden Deimos’a bakıldığında sanki bir yıldızmış gibi gözükür. Bu da onun çok küçük boyutda olmasına bağlı bir durumdur.

Deimos adını antik Yunan savaş tanrısı Aresin oğlun’dan alır ve ismi dehşet anlamını verir.

Deimos’un yüzeyi Phobos’un yüzeyinden daha pürüzsüzdür. Ancak yüzeyinde bazı kraterle de vardır. Onlardan en büyükleri Swift ve Voltaire kraterleri olduğu bilinmekte.

Görsel kaynak: https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/8/86/NASA-Deimos-MarsMoon-20090221.jpg/500px-NASA-Deimos-MarsMoon-20090221.jpg

Phobos’tan farklı olarak Deimos git gide Mars’tan uzaklaşmaktadır. Bilim adamlarının yaptığı hesaplamalara göre bir kaç milyon yıl sonra uydu, Mars’ın yerçekiminden kurtulacaktır.

Bazı teorilere göre hem Deimos hem de Phobos geçmişte Mars’a bir gök cisminin çarpmasından sonra ondan kopan parçalardan oluşmuştur.

Mars

Id Software’nin piyasaya çıkardığı Doom oyunun Deimos’un karanlık tarafı adında bir seti vardır.