UzayKaşifi

Cüce Gezegen Cereste Hayat Olabilir Mi?

 

Ceres

Ceres, sıcak ve nemli gövdesine istinaden Jüpiter’in uydusu Europa ve Saturn’ün uydusu Enceladus ile aynı kefeye konulmayı hak ediyor. Bildiğimiz kadarıyla bahsi geçen iki uydu da yaşamı destekleyecek koşullara Tucson, Arizona’daki “Gezegensel Bilim Enstitüsü” üyesi Jian-Yang Li, 18 Aralık tarihinde, Amerikan Jeofizik Birliği’nin yıllık toplantısı sırasındaki bir konuşmasında şu sözleri dile getirdi.

“Astrobiyolojik açıdan bakarsak Ceres, diğer yaşamı desteklemesi muhtemel gezegenlerle kıyaslandığında hiçbir açıdan eksik kalmıyor. Bildiğimiz şekliyle hayat için elzem olan 3 farklı bileşen var. Bunlar; su, bir enerji kaynağı ve belirli kimyasal temel elementler” (bahsedilen elementler ise karbon, hidrojen, nitrojen, oksijen, fosfor ve sülfür). 950 kilometre genişliğindeki cüce gezegen Ceres’in genel yoğunluğu esas alındığında (Dünya’nın 5,5 g/cm3 lük yoğunluğuna nazaran Ceres’in genel yoğunluğu sadece 2,09 g/cm3) bünyesinde çokça miktarda su bulundurduğu düşünülüyor.

Bilim insanları tarafından kabul edilen düşünce, Ceres’in katı bir çekirdeğinin olduğu ve mantosunun buz ve sudan oluştuğu yönünde. Aynı zamanda, bahsi geçen cüce gezegenin yüzeyinde su içeren minerallerin gözlemlendiğini de ekleyelim. Li, açıklamalarının devamında “Ceres’in hacminin %40 civarında sudan oluştuğunu düşünmüyor değiliz” dedi ve “Ceres, iç güneş sisteminde Dünya’dan sonraki en büyük su rezervi, lakin şu anda bahsi geçen suyun ne kadarının sıvı olduğu kesinlik kazanmış değil” diye ekledi.

“Enerji açısından bakıldığında, Güneş’e sadece 2,8 astronomik birim (AU) (Bir astronomik birim (AU) Güneş ile Dünya arasındaki mesafe olan 150 milyon kilometreye muadildir) uzaklıkta olması sebebiyle Ceres’in hatırı sayılır miktarda güneş enerjisine erişimi var” diyerek sözlerine devam etti Jian-Jang Li. Oysa Europa ve Enceladus, Güneş’e sırasıyla 5,2 ve 9 AU mesafede bulunuyorlar. Europa ve Enceladus iç ısılarını gelgitlerden üretebilmek gibi ilginç bir özelliğe sahipler, bu sayede donmuş okyanus yüzeyinin altındaki suyu sıvı formunda muhafaza edebiliyorlar ve aynı zamanda bu eşsiz özellikleri sayesinde su buharı kümeleri oluşturuyorlar.

Aynı su buharı kümelerinin Ceres’te de gözlemlenmesi, donmuş dış katmanının altında yatan bir okyanus olması ihtimalini akla getiriyor. Li, konuşmasının devamında “Ceres’in gaz kümeleri iç ısının var oluşu teorisini desteklemeye yetmiyor, şu anda bu konu hakkında bildiğimiz şeyler kısıtlı” diyerek; böyle bir ihtimalin olması, bu teorinin tamamıyla doğru olduğu anlamına gelmiyor, çünkü bu tip gaz kümelerinin oluşumu, Güneş’in ışınlarına tabi tutulup süblimleşen ve uzaya doğru yol alan donmuş tabakadan da gelebilir mesajını veriyor.

 

Kaynak