UzayKaşifi

Charon Uydusu Hakkında Bilgiler

Charon Güneş Sisteminin ilk keşfedilmiş cüce gezegeni Plütonun en büyük doğal uydusudur. Aynı zamanda uydu diğer 4 uydulardan Plütona en yakın olanıdır. Uydu 1978 yılında Amerikan gök bilimcisi James Walter Christy tarafından keşfedilmiştir. Bilim adamları, çapı yaklaşık olarak Plüton’nun yarı çapı kadar olan Charon ile Plütonun, ikili bir sistem olduğunu iddia etmektedirler. Bu iddia kanıtlanırsa, Charon da Plüton gibi cüce gezegenler grubuna eklenecektir. Fakat bu iddialar henüz net değildir. Biri birilerinin çekim güclerine kilitlenen Plüto ve Charon bir birilerinin yörüngesinde 6.3 Dünya günü kadar bir sürede dönmektedirler.

Kütlesi:  1,546,625,822,956,300 milyon kilogram (Dünyanın 0.00026  kadarı).
Çapı:  603.6 km
Ekvatoryal Çevresi: 3.792.5 kilometre.
Uydunun yerçekiminden kurtulmak için gereken hız: 0.59 km/s
Yörüngedeki hızı: 0.21 km/s
Yörünge uzaklığı: 17,536 km
Yörünge tamamlama süresi: 6.387 Dünya günü
Yüzey sıcaklığı:  -220° C
Uydu hakkında ilk kayıtlar : 22 Haziran 1978, Amerikalı gökbilimci James Walter Christy.

CHARON HAKKINDA BİLGİLER

Charon’un ismi.
1978 yılında keşf edildiğinde uydu, S/1978 P 1  olarak adlandırılmıştır. Daha sonra adı değiştirilerek şimdiki adıyla adlandırılmıştır. Uydu adını eski Yunan mitolojisinde ölüleri diğer dünyaya götüren aynı adlı kayıkçıdan alır. Aynı zamanda ismi Roma mitolojisinde Plüton ile birlikte anılır.

Charon’un sert yüzeyi metan ve donmuş – buz nitrojen ile kaplıdır. Az miktarda donmuş suyun da var olduğu düşünülmektedir. Uydunun küçük kayalı bir çekirdeğinin de olduğu iddialar arasındadır.

Charon’un kökeni hala bilinmiyor.
Bazı iddialar göre Charon Kuiper Kurşağında oluşmuş bir cüce gezegen olmuş ve sonrasında komşusu Plüton ile çarpışarak parçalanmış ve çarpışma sonucunda parçalanan cüce gezegenin parçaları Plütonun çekim gücüne kapılarak zamanla yeniden oluşmuştur. Diğer bir iddiaya göre Plüton ile çarpışdıktan sonra çok da zara görmeyen iki cüce gezegen bir birilerinin çekim gücüne kapılmıştır.

Bu güne kadar Plüton ve  Charon için her hangi bir misyon yapılmamıştır. Fakat 2015 yılında New Horizons uzay aracı görev yolu üzerindeyken  Charon’a 21,000 kilometre kadar yaklaştı ve uydu hakkındı bazı önemli bilgiler toplaya bilmiştir.

Charon’un yüzeyinde 7-8 kilometre kadar derinliğe sahip ve yaklaşık 1000 kilometre kadar uzanan kanyonlar olduğu gözlenmiştir.

Kaynaklar:
http://solarsystem.nasa.gov/
https://en.wikipedia.org/
http://space-facts.com