UzayKaşifi

Ay Hakkında Bilgiler

Ay hakkında temel bilgiler.
Ay Dünyanın sahip olduğu tek doğal uydudur. Bilim insanlarına göre uydumuz 4.5 milyar  yıldan fazla bir süredir gezegenimizin uydusu görevini yapmakta. NASA’dan alınan bilgilere göre Ay,  Dünyadan 384 600 kilometre mesafededir. Ay Dünyaya her zaman  aynı yüzünü gösterir. Ay’ın karanlık yüzü terimi ise diğer, gezegenimizden görünmeyen yüzü için kullanılır. Ancak  bu terim, Ay’ın diğer tarafı Dünyadan görülmediği için mecazi anlamda kullanılmıştır. Yani Ayın diğer tarafı karanlık değildir. Ay için bir yıl,  (Ay’ın Dünya etrafında 1 turu) 27 Dünya gününe beraberdir.

Ay ve Dünya arasındakı gerçek mesafe

Kütlesi:  73,476,730,924,573,500 milyon kilogram
Kutup çapı:  3475 kilometre
Ekvatoryal Çevresi: 10917 kilometre
Uydunun yerçekiminden kurtulmak için gereken hız: 2.38 km/s
Yörüngedeki hızı: 1.022 km/s
Yörünge uzaklığı: 378 000 km (0.00257 AU)
Yörünge tamamlama süresi: 27.3 gün
Yüzey sıcaklığı:  -233 ila 123°  arasında.

 

AYIN DÜNYA İLE KARŞILAŞTIRILMASI

 

Ay Hakkında Bilgiler;
Uydunun yerçekimi Dünya üzerinde  gelgitlere sebep oluyor.
Ay yavaş yavaş Dünyadan uzaklaşıyor. Bilim adamlarına göre her yıl Ay Dünyadan yaklaşık olarak 38 millimetre uzaklaşıyor.  Hesaplamalara göre bu 50 milyar yıl kadar sürecektir. Ay o noktaya vardığı zaman, Dünya etrafında bir turu, şuankinden 20 gün daha uzun bir sürede yani 47 günde tamamlayacaktır.

Ay’ın yerçekimi Dünyanın %16.5 kadardır.
Bu sepepden, eğer Ay’da yürürseniz ağırlığınız daha hafif olacaktır. Ay’da yerçekiminin düşük olması, onun kitlesinden ve boyutunun küçük olmasından kaynaklanıyor.

Bazılarına göre uydu uzaylılar tarafından gezegenimizin yörüngesine oturtulmuştur.  İddialara göre , uydunun yer çekimi, olması gerektiğinden daha düşüktür.  Bu da onun içinin boş olması, dolayısıyla Ay’ın bir uzaylı ırkının uzay aracı olmasına dair şüpheler uyandırıyor. Aynı zamanda Ay’ın dünyaya her zaman aynı yüzünü göstermesi de bu şübhelerin doğruluğuna daha bir kanıt olarak görülüyor. Diğer bir iddaya göre, Ay’ın Dünya etrafında çizdiği yörünge olması gerektiğinden daha dakik bir şekildedir. Yanı böyle bir yörünge için, onu matematiksel hesaplamalarla oraya oturtulması gerekmektedir.

Ay’a ilk ayak basan Neil Armstrongdur.
1969 yılında Apollo 11 misyonu zamanı bu olay gerçekleşmiştir. Ay’a ayak basan son kişi olarak ise 1972 yılında Apollo 17 misyonu zamanı Gene Cernan tarihe geçmiştir. Şimdiye kadar Ay’a 12 kişi ayak basmıştır. 1972 yılından sonra Ay için yapılan tüm görevler insansız araclarla gerçekleştirilmiş.

Uydu her hangi bir atmosfere sahip değildir.
Bu da onun yüzeyini kozmik ışınlara, meteorlara ve Güneş rüzgarlarına karşı tam savunmasız bir durumda kalması ve yüzeyinde yüksek sıcaklık farklarının yaranmasınada neden olmaktadır. Ay’da atmosfer olmadığı için ses yayılmaz ve gökyüzü her zaman karanlık gözükmektedir.

Ay’da zaman zaman küçük depremler oluyor.
Bunun sebebinin Dünyanın yerçekimi olduğu düşünülmektedir. Bu depremler Ay yüzeyinin birkaç kilometre altında kırılmalara sebep oluyor. Bazı bilim adamlarına gore, Ay da, Dünya gibi sıvı bir çekirdeğe sahiptir.

50. yıllarda Amerika Birleşik Devletleri Ay’da bir nükler bombası patlatmayı düşünmüştür. Bu gizli proje, “Proje A119” kod adı altında tanınmıştır. Ancak daha sonra projenin iptal edildiği söyleniliyor.

Sovyet uzay aracı Luna 1, Ay’a ulaşmış ilk uzay aracı olarak tarihe geçmiştir.
Bu tarihi olay 1959 yılında gerçekleşmiş ve Ay’ın yüzeyine  5995 kilometre kadar yakın bir mesafeden geçmiştir.

Ay Güneş Sisteminde en büyük 15. doğal uydu olmakla yanısıra Güneş Sistemindeki 5 cüce gezegenlerden bile büyüktür.

Yakın zamanda Ay’a insanlı uçuşlar planlanıyor.
Uzun bir aradan sonra NASA Ay’a insanlı uçuşlar yapmayı planlaştırıyor. Bu planın 2019 yılında gerçekleştirileceği söyleniliyor.