UzayKaşifi

Asteroit Kuşağı Hakkında Bilgiler

Asteroit Kuşağı, Mars ve Jüpiterin yörüngeleri arasında olan, sayısız asteroid ve küçük gök nesnelerinden oluşmuş belli bir bölgedir. Asteroit Kuşağı bazen Ana Asteroit Kuşağı veya ana kemer olarakta adlandırılmaktadır. Asteroit Kuşağının toplam kitlesinin yaklaşık olarak yarısı burada bulanan 4 büyük gök cismi Ceres, Vesta, Pallas, ve Hygiea’nın payına düşer. Geriye kalan toz taneciklerine kadar değişen boyutlara sahip sayısız gök cisimlerinden oluşmaktadır. Tüm Asteroit Kuşağında bilinen on bine yakın asteroit vardır. Fakat bu kuşakta bulunan tüm gök nesnelerinin  sayı yüz milyonlarca olduğu düşünülmektedir. Asteroid Kuşağında olan gök cisimlerinin kitlesi, uydumuz Ay’ın kitlesinin yalnız yüzde 4 kadarıdır.

Asteroit Kuşağında bulunan en büyük nesneler.
Ceres boyutuna göre Asteroid Kuşağında bulunan tüm nesnelerden en büyüğüdür ve bu kuşakta mevcut olan tek cüce gezegendir.  1 Ocak 1801 yılında İtalyan bilim adamı Giuseppe Piazzi tarafından keşf edilen Ceres aynı zamanda Güneş Sisteminde en küçük ve Güneşe en yakın cüce gezegendir.

Vesta Asteroid Kuşağında bulunan ikinci en büyük nesnedir. Yaklaşık olarak 526 kilometre çapa sahiptir. Bu gök cismi 29 Mart 1807 yılında Alman gökbilimcisi  Heinrich Wilhelm Olbers tarafından keşf edilmiştir. Vesta bu kuşakta bulunan en parlak asteroittir ve Dünyadan görüle bilir. Kitlesi tüm Asteroid Kuşağının yüzde 9 kadar olan Vesta adını eski Roma mitolojisinde aynı isimi taşıyan ev ve aile tanrıçasından alır.

Pallas Asteroid Kuşağında bulunan üçüncü en büyük gök cismi ve ikinci en büyük asteroittir. Ortalama 512 kilometre çapa sahip olan Pallas 28 Mart 1802 yılında Alman bilim adamı Heinrich Wilhelm Olbers tarafından keşf edilmiştir.

Hygiea Asteroid kuşağında konumlana en büyük dördüncü nesne olmakla beraber, Güneş Sisteminde bulunan en büyük üçüncü asteroittir. Asteroit  İtalyan astronomu Annibale de Gasparis  tarafından 12 Nisan 1849 yılında keşf edilmiştir. Hygiea’nın 350-500 kilometre çapında olduğu düşünülmektedir.

Asteroid Kuşağı nerededir?  Güneşten ve Dünyadan ne kadar uzaktadır?
Asteroid Kuşağı Güneş Sisteminde Mars ile Jüpiter yörüngeleri arasında ve Güneşten yaklaşık olarak  329,115,316  –  478,713,186 km uzaklıktadır. Dünya ile  Güneş arasında ortalama 149 milyon km mesafe olduğunu hesaplarsan, bu kuşak dünyadan 180,000,000 – 329,000,000 kilometre mesafededir.

Kaynakalar:
https://en.wikipedia.org/wiki/Asteroid_belt
http://theplanets.org/asteroid-belt/