UzayKaşifi

Andromeda Gökadası

Andromeda Gökadası (diğer adı M31) bulunduğumuz Samanyolu Galaksisine en yakın büyük galaksidir. Dünyadan çıplak gözle görüle bilen bir kaç galaksiden biri olan Andromeda, bizden yaklaşık 2.5 milyon ışık yılı uzaklıkta bulunmaktadır. Bazı eski kaynaklarda Andromeda galaksisi, Büyük Andromeda Bulutsusu olarak da tanımlandığına şahit ola bilirsiniz. Bilim adamlarının yaptığı hesaplamalara göre 3.75 milyar yıl sonra Andromeda ve Samanyolu gökadaları bir biri ile çarpışacak ve bu çarpışma sonucunda 2 galaksiden dev bir eliptik gökadası oluşacak.  Samanyolu gökadası gibi, Andromeda’nın da uydu gökadaları vardır. Bu uydular  14 cüce galaksiden oluşmaktadır. Sözü geçen cüce galaksilere M32, M110 ve muhtemelen M33’ün de dahil olduğu düşünülüyor. Andromeda galaksisi adını, bulunduğu aynı isimli takımyıldızı bölgesine göre alır. Yunan mitolojisinde Andromeda bir prenses olmuştur.

Andromeda_Galaxy_(with_h-alpha)

ANDROMEDA GÖKADASI PROFİLİ
Diğer adları:                       M31, Messier 31 ve NGC 224.
Türü:                                   Sarmal galaksi.
Tahmin edilen çapı:          220 000 ışık yılı genişliğinde.
Uzaklık:                               2.54 milyon ışık yılı (2.4×1019 km).
Kütlesi:                                400 milyar Güneş kütlesi kadar.
İçerdiği yıldız sayısı:          1 trilyon yıldızdan fazla.
Takımyıldız:                        Andromeda.
Grup:                                   Yerel Grup.

Andromeda Gökadası hakkında Bilgiler:
Andromeda’nın Kütlesi ve İçerdiği Yıldız Sayısı.
Spitzer Uzay Teleskobu’nun 2006 yılında yapdığı gözlemler sonucunda Andromeda’nın 1 trilyondan fazla yıldız içerdiği ve kütlesini de Samanyolu Gökadasının 2 katından fazla olduğu ortaya çıkmıştır.
Andromeda Hızla Samanyolu Galaksisi’ne Yaklaşıyor.
Yapılan gözlemler sonucunda Andromeda Gökadası’nın yüksek bir hızla, saniyede 100 ila 140 km’lik bir hızla Dünya gezegenin de içinde bulunduğu Samanyolu Galaksisi’ne yaklaştığı belli olmuştur. Eğer Andromeda bu hızla bize yaklaşmağa devam ederse, 3.75 milyar yıl sonra Samanyolu ile çarpışacak ve bu çarpışma sonucunda 2 galaksidan 1 büyük galaksi oluşacak.
Andromeda’nın sarmal kolları M32 ve M110 cüce galaksilerinin kütleçekim etkileşimleri ile tahrif ediliyor. Aynı zamanda Andromeda galaksisi, Dünyadan çıplak gözle görüle bilen en uzak gök cismidir. Galaksini çıplak gözle göre bilmeniz için çok karanlık bir gecede yapay ışıklardan uzak bir noktada bulunmanız gerekmektedir.

 

Pic_iroberts1
1899 yılında Isaac Roberts tarafından tanımlanan Büyük Andromeda Bulutsusu. (Kaynak: wikipedia.org)

1024px-Andromeda_galaxy_Ssc2005-20a1

Andromeda Galaksisi’nin kızılötesi görünümü, Spitzer Uzay Teleskobu (Kaynak:NASA/JPL-Caltech/K. Gordon (Arizona Üniversitesi)

 

Makale için kullanılmış kaynaklar:
https://en.wikipedia.org/wiki/Andromeda_Galaxy

Andromeda Galaxy Facts